Лактонеза, мајонез без јајце

Состојки

 • 100 мл млеко
 • 200 мл девствено маслиново масло
 • Сал
 • Околу 8 капки сок од лимон

Мајонезот е една од најпознатите разноврсни сосови во кујната. Можеме да имаме од класична верзија со маслиново масло, сол и неколку капки лимон, до други алтернативи во кои додаваме други состојки како лук, магдонос, итн. Нашата алтернатива денес за сите оние кои се алергични на јајца, е лактонеза или мајонез без јајце чиј резултат е многу сличен на мајонезот за цел живот.

Подготовка

Најлесно е да се подготви. Вие само треба да ставете ги сите состојки во чашата со блендер и матете додека не се емулгира сосот. Takeе потрае малку подолго од мајонезот, бидејќи не содржи јајце, а на млекото му треба малку повеќе за да нарасне.

Ако видите дека овој лактонез е исечен, само додадете повеќе масло и млеко, и продолжи да тепа додека не емулгира повторно. Откако ќе го подготвите, чувајте го во херметички затворен сад во фрижидер за да не мириса. Така можете да го чувате неколку дена без проблеми.

Голема предност во однос на мајонезот е тоа што можеме да го загрееме. Ако сакате да го ароматизирате, можете да го направите и со пиперчиња, сенф, лук, магдонос итн.

Во Рецетин: Алергија на јајца, како можам да заменам јајца во моите рецепти?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рут Гарсија dijo

  Многу добро; Јас го правам со лук и изгледа одлично;)