Леб од тревки: За романтичен оброк

Состојки

 • 250 мл топла вода
 • 30 мл маслиново масло
 • 1 ниво на лажичка сол
 • 500 гр брашно со јачина
 • 5,5 гр сув пекарски квасец (1 кесичка)
 • Сушени провансалски билки по вкус

Ако додадете домашен леб на романтичен домашен оброк, тоа е кружен оброк. Ако имате пекара, овој рецепт е парче торта (добро, и рачно изработено ќе биде исто така). Идеално е да се придружува секое јадење, но исто така и за сендвичи или здравици. Ставив исушени билки од провансал но какви билки би ставиле на неа?

Подготовка

 • Со производител на леб: Ако имате производител на леб, доволно е да ги ставите сите состојки во садот на машината. Програмирајте циклус основен леб, среден тост. Откако ќе заврши програмата, растопете и извадете го лопатчето за тесто од основата. Оставете да се излади на решетка.
 • Традиционален режим: Во длабок сад за салата, ставете брашно, сол и билки; направете централна дупка и ставете во неа квасецот разреден во топла вода и истурете го со маслото. Со дрвена лажица изматете ги состојките од центарот. Малку по малку мора да го вметнеме брашното од страните додека не формираме конзистентно тесто (со кое можеме да направиме топче). Посипете со брашно ако е премногу лабаво. Со набрашнети раце, извадете го и ставете го и на чиста, набрашнета работна површина. Удрете го неколку пати на масата за да стане лесен и замесен. Вратете го повторно во фонтаната. Покријте со крпа и оставете го да нарасне околу еден час (треба да го удвои волуменот). Месете повторно, и префрлете го во правоаголен калап, како што е торта од камион. Оставете го повторно да нарасне половина час. Прави пресек во горниот дел до езерото (на овој начин помагаме да се отстрани воздухот, а исто така е и поестетски). Печете во загреана рерна на 200ºС околу 20-25 минути или додека не поруменат. Извадете ја од рерната, извадете ја од калапот во подлога и оставете да се излади на решетка.
 • Подготвени да импресионираат на ноќта на в Valentубените!

  Слика: нотиеванлиен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.