Леб од кисело млеко

Децата сакаат закуски направени со ова млечен леб. Секогаш е мека, кората едвај се забележува и има малку сладок вкус што е одличен со варена шунка, салама и паштета.

Можете да направите еден леб, користејќи тип на мувла торта од слива, или мали мафини како оние што ги гледате на фотографијата. Само ќе треба да го смениме времетраењето на печењето, бидејќи постапката што треба да се следи е секогаш иста.

Во рецептот ќе ги видите чекорите што треба да ги следите ако користите цврсто природно кисело тесто - можете да видите како изгледа моето на една од фотографиите. Ако немате кисело тесто и сакате да го направите со традиционален пекарски квасец, препорачувам да продолжите овој друг рецепт -Намалување, доколку сакате, на количината на шеќер.

Леб од кисело млеко
Мек леб идеален за сендвичи на најмалите
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Маси
Порции: 15
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 300 гр полномасно млеко
 • 50 гр путер
 • 75 гр кисело тесто
 • 10гр шеќер
 • 300 гр брашно со јачина
 • 250 гр брашно од повеќе житарици
 • 1 лажичка сол
 • 1 јајце за да се наслика површината
Подготовка
 1. Го ставаме млекото во садот за миксер или која било друга чинија.
 2. Ние го вметнуваме путерот и шеќерот.
 3. Ги додаваме двете брашно.
 4. Месиме, во нашиот процесор за храна (ако имаме) или прво со дрвена лажица, а потоа со рацете.
 5. Сега го додаваме киселото тесто, на парчиња.
 6. Продолжуваме да месиме за сè да биде добро интегрирано.
 7. Ние додаваме сол и продолжуваме да месиме. Треба да се месиме најмалку 10 минути.
 8. Откако ќе се замеси, правиме топче со тестото и го ставаме во сад. Ние го покриваме садот со пластика и оставаме да одмори четири или пет часа. Времето ќе зависи од температурата на околината што ја имаме и од тоа колку е активно нашето кисело тесто.
 9. После тоа време, правиме неколку набори на нашето тесто и го ставаме во калап за торта од слива или формираме ролни со големина што нè интересира.
 10. Ако правиме ролни, ги ставаме на претходно набрашнет плех за печење. Покријте повторно (калапот за торта со сливи или мафините) со пластика и оставете го да одмори.
 11. По неколку часа, кога ќе видиме дека обемот на лебот или лебовите е зголемен, ја загреваме рерната на 180º.
 12. Изматете го лебот или ролните со изматено јајце.
 13. Ги печеме лебот или ролатите додека не видиме дека површината е златна (во случај на леб ќе ни требаат најмалку 35 минути, ролатите ќе бидат подготвени претходно).
Нутриционистички информации по порција
Калории: 90

Повеќе информации - Млечен леб, сочни закуски


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.