Леб од кондензирано млеко

Кондензираниот млечен леб ќе ги заслади и храни појадоците на најмалите и дома и на училиште. Сам, наздравен или непечен, со путер или џем, па дури и се користи за правење десерт Како колачи, овој сладок леб е претрупан, нежен и мек.

Состојки: 120 гр. брашно, 5 јајца, 1 кесичка прашок за пециво, 400 гр. кондензирано млеко, 50 гр. путер, малку сол

Подготовка: Со рака многу добро го победивме кондензираното млеко со јајцата. Следно, го вметнуваме путерот до точка на маст и повторно мешаме. Сега можеме да го додадеме брашното просејно со квасецот, солта и да месиме додека не добиеме хомогена паста.

Ова тесто го истураме во калап од тиква торта од слива и се печеме на 180 степени околу 30 минути додека лебот не стане мек и златен. Неговата внатрешност мора да биде сува ако го боцкаме лебот со игла.

Слика: Лакоцинадепиеску

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Isa dijo

  Здраво,
  Може ли да ми кажете дали квасецот е пекара или не?
  Благодарам, го сакам рецептот
  Со почит
  Е.

  1.    Алберто Рубио dijo

   Здраво Иса :) Стандардниот хемиски квасец во прав за пециво е добар, но можете да пробате да користите свеж пекарски квасец, кој има поголема јачина. Ефектот на квасец зависи од количината и видот на брашното.

 2.   лоли dijo

  Би сакал да го направам рецептот, но дали можете да го прилагодите за термомикс ????. Ви благодарам многу, ја сакам вашата страница, ја посетувам скоро секој ден.

 3.   Стела Марис Мартинез dijo

  Јас направив. Излезе навистина добро за мене. Меки, но не и златни. Ни малку. Штета што не можам да ја поставам фотографијата