Свинско филе со крем

Свинско филе со крем

Ова јадење е традиционален рецепт за да можете да го готвите свински стекови со уште еден личен допир. Овие филети ги подготвивме со а крем сос Има многу шарм и личност. Како додаток ќе го послужиме со мали печурки, падрон пиперки и неколку типични пржени компири. Се надевам дека Ви се допаѓа!

Ако сакате јадења од свинско месо, можете да се обидете да ги готвите овие вкусни маринирани стекови.

Свинско филе со крем
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • -8 филети за слабината
 • - Половина кромид
 • -100 гр мали и цели печурки
 • - 500 мл крем за готвење -
 • -Половина коцка супа од месо
 • -50 мл ликер од коњак
 • -100 гр падрон пиперки
 • - 2 средни компири
 • -Сончогледово масло за пржење на компирите
 • -50- 80 мл маслиново масло
 • -Сол
Подготовка
 1. Истурете го маслото во тавче и загрејте го. да фрлиме стековите со сол и оставете ги да се варат од двете страни додека не поруменат. Се одвојуваме. Свинско филе со крем
 2. Се лупиме и чистиме кромидот. Ние подготвуваме печурките а и ги чистиме.
 3. Ние сечеме кромид на мали парчиња и го ставаме на истата тава со маслиновото масло, по потреба додаваме уште нешто. Оставете да се динста 2 минути и додадете ги печурките. Сето тоа нека се пржи додека не порумени. Свинско филе со крем Свинско филе со крем
 4. Следно го додаваме 500 мл крем готви. Одозгора ја раствораме половина таблета супа, ги додаваме 50 мл ликер од коњак и ја прилагодуваме солта. Добро измешајте и оставете ги сите состојки да се готват 5 минути на средно-тивок оган.
 5. Ние додаваме шницли за слабината до сосот и оставете го повторно да се свари 3 или 4 минути. Важно е да не го покривате додека се готви бидејќи може да го исече сосот. Свинско филе со крем
 6. Во тава за пржење додадете сончоглед или маслиново масло за да се пржи падронски пиперки. Ќе ги готвиме додека не добијат златен тон, посолеме и тргаме на страна.
 7. Излупете ги и исчистете ги компирите и исечете ги. Во истото масло од претходниот чекор ги пржиме компирите додека не порумени.
 8. Ја поплочуваме нашата чинија со филети и сос. Во придружба на padrón пиперки и чипс.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.