Лесни и вкусни крепи од шунка и сирење

Состојки

 • За крепите
 • Чаша брашно
 • 2 HUEVOS
 • Чаша млеко
 • Лажица путер
 • малку сол
 • За полнење
 • Варена шунка
 • Крем сирење

Колку сакам полнети крепи! Добрата работа кај тестото за креп е што можете да го наполните со што сакате, и што и да правите, секогаш е вкусно. Денес ќе подготвиме солени крепи со варена шунка и крем сирење. Тие се совршени за ужинка или за лесна вечера сега кога започнува летото, совршено придружувајќи ја со салата.

Подготовка

Рецептот за крепи е типичен, наједноставниот во кој Onlyе мора да бидете само малку внимателни кога ги правите во тава, за да не бидат премногу густи или да ве лепат. Ние го подготвуваме тестото за крепите со мешање на јајцата со брашното и додавање на млеко и стопен путер со малку сол. Ние мешаме сè со помош на миксер и веднаш ќе забележите дека смесата е хомогена.

Откако ќе го имате, оставете го тестото за креп да одмори во фрижидер околу 30 минути и додека тестото одмара, подготвуваме фил од солена крепа од шунка и сирење.

За да го подготвите полнењето, користете две или три парчиња варена шунка. Исецкајте го на мали коцки и измешајте го со неколку лажици крем сирење.

Извадете го тестото од фрижидер откако ќе се одморат тие 30 минути и направете ги крепите во нелеплива тава. Не треба да го мастите, бидејќи путерот во тестото ќе спречи да се лепи.

Ние додаваме малку подготовка на тестото што паѓа во центарот на садот и се шири со поместување на садот со кружни движења додека не ја заземе целата површина на садот. Не одолговлекувајте бидејќи тестото брзо ќе стане цврсто. Бидете сигурни дека тие не се премногу златно-кафени за да ги полнат без да се скршат.

Наполнете ги крепите покривање на половина од крепот со мешавина од шунка и крем сирење. Внимателно превртете ги за да не се истури филот и поминете ги ролните со крепи низ тавата за да завршат со кафеаво и да се стопи крем сирењето.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.