Крокети со сирење Многу многу сочни!

Состојки

 • Прави околу 16 крокети
 • 200 гр омилено сирење
 • 100 мл маслиново масло
 • 70гр брашно
 • 1 среден кромид, сецкан
 • 300 мл полномасно млеко
 • Сал
 • Морско оревче
 • Пимиента
 • 2 јајца
 • Трошки од леб

Сирењето ме полудува, и ако го подготвиме поинаку како со овие крокети, уште повеќе. Крокети + сирење, совршена комбинација и за деца и за возрасни. За да ги подготвите, можете да користите какво било сирење, го искористив фактот што отидов во градот да ми донесе домашно пекорино сирење направено од тетка ми и тоа го одзема здивот. Дали сакате да знаете како да ги подготвите? Добро прочитајте подолу :)

Подготовка

Првото нешто што ќе сториме е исечете го кромидот на мали парчиња додека го ловиме во тава со малку маслиново масло.

Додадете го брашното во тавата за да зарумени, без да престане да се промешува со помош на лажица. Ние го готвиме добро, така што крокетите немаат вкус на брашно.

Малку по малку, да одиме додавање на врелото млеко и мешање без запирање со помош на некои прачки додека не видиме дека тестото станува густо. Ние додаваме морско оревче и малку сол.

Ние го исекуваме сирењето на парчиња и го додаваме на тестото. Ние сè добро мешаме.

Извадете го тестото од крокетите од тавата и оставете го да одмори додека не се излади малку за да можете да ги направите крокетите со вашите раце.
Кога ќе видиме дека тестото е топло и не гори, правиме топчиња и ги премачкуваме со изматено јајце и ги минуваме во лебници.

Во тава ставаме маслиново масло и кога маслото е жешко, пржете ги крокетите додека не поруменат. Откако ќе ги извадиме, и оставете ги да одморат на кујнска хартија за да се отстрани вишокот масло.

Ние ги сервираме цевководи топло и ги придружуваме со малку помфрит или салата.

Тие се вкусни!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.