Лесни пасти за скратување

Пасти од путер

Денес ќе подготвиме некои пасти од путер многу едноставно. Се прават со основни состојки: брашно, шеќер, јајце... а врз нив ќе ставиме и малку рендано морско оревче кое ќе им даде посебен шмек.

La морско оревче Може да се замени со други состојки кои ароматизираат: цимет, рендана кора од лимон, рендана кора од портокал ... При изборот земете ги во предвид вашите вкусови.

Откако ќе се изладат, ќе ги посипиме шеќер во прав. Ќе го направиме тоа со едноставна цедалка, па се ќе биде добро хомогено. 

Лесни пасти за скратување
Некои традиционални колачиња направени со сало.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: појадок
Порции: 48
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 500 гр брашно
 • 160гр шеќер
 • Сал
 • Мелен цимет и рендано морско оревче
 • 2 HUEVOS
 • 2 жолчки од јајца
 • 150 гр маст
Подготовка
 1. Во сад ги ставаме брашното, шеќерот и зачините.
 2. Ние мешаме.
 3. Сега додадете го путерот, двете цели јајца и двете жолчки.
 4. Мешаме и месиме.
 5. Тестото го распоредуваме со сукало, на лист мрсна хартија или директно на работната плоча.
 6. Нашите колачиња ги сечкаме со секач со дијаметар од околу 5 сантиметри и ги ставаме на плехот, на хартија за печење.
 7. Печете на 180º (загреана рерна) околу 20 минути, додека не видиме дека колачињата се златни.
 8. Откако колачињата ќе излезат од рерна, оставете ги да се изладат. Кога ќе се изладат, посипете ја површината со шеќер во прав, со цедалка.
Сметки
Бидејќи е доста тесто, можеме да го поделиме на два дела и да ги премачкаме двете порции посебно.
Ќе ни требаат и два плехови за да ги поставиме и да направиме печење.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 70

Повеќе информации - Како да ги искористите сувите лимони


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.