Кукла со сирење во форма на срце за Денот на вineубените

Состојки

 • За двајца:
 • База за бисквити
 • 12 наздравени колачиња од типот на Марија
 • 100 гр. путер на собна температура
 • Пополнување пита
 • 250 гр. на течна павлака
 • 100 гр. на шеќер
 • 4 листови од желатин
 • 500 гр намалено сирење (тип Филаделфија)
 • Jamем од боровинка или малина
 • Секач за колачиња во форма на срце

Тоа е еден од моите омилени десерти, и секогаш кога ќе го направам тоа триумфира меѓу моите гости. Кога станува збор за правење, тоа е многу едноставно, и ако ставиме малку loveубов и го украсиме на оригинален начин, презентацијата обично е прилично шоу. Значи оваа ноќ на Сан Валентин, ние ќе го изненадиме нашиот партнер со оваа ладна торта со сирење во форма на срце, совршено да го ставиме последниот шмек на романтична вечера.

Кои калапи треба да ги користам?

За да имате совршена форма на нашата торта со колачиња, можете да изберете два начина да ја направите:

 1. Ако ви се подготвува мали колачи со сирење, Препорачувам да користите а секач за колачиња во форма на срце.
 2. Ако ви се случува да направите a голема торта во форма на срце за двајцата, користете силиконски калап во облик на срце, како овие од Лекуе што е многу лесно да се одмонтираат.

Подготовка

Е започнеме со подготовка на основа за колачиња за нашиот чизкејк.

За ова ќе започнеме кршење на колачињата на мали парчиња за подоцна да можеме да ги смачкаме целосно со помош на мешалка. Откако е смачкана, го додаваме стопениот путер и ние ќе отстраниме додека не добиете тесто што служи како основа за нашиот ладен чизкејк. Тестото ќе го поставиме во калапот или на машината за колачиња, покривајќи го рамномерно, и оставете го да се олади во фрижидер околу 20 минути.

Откако ќе ја имаме основата, ќе продолжиме со фил од чизкејк.

Првото нешто што ќе треба да го направиме е користете сад со топла вода и ставете ги наполитанките од желатин, така што тие омекнуваат. И ги оставивме да одморат.
Во меѓувреме, ние подготвуваме тенџере, каде ќе го загрееме кремот на тивок оган без вриење и постепено ќе ги вградуваме шеќер, додека мешаме така да се раствори. Откако ќе го додадеме целиот шеќер, го додаваме и намачкајте нафора со сирење и желатин. Ние ги мешаме сите состојки додека не се создаде хомогена маса без таа да ја достигне својата точка на вриење.

Откако ќе ја подготвиме мешавината, Willе го извадиме калапот од ладилникот, а филот ќе го ставиме врз основата на бисквитот, и оставете го да се олади во фрижидер да се зацврсти, околу 6 часа. По ова време, ќе провериме дали полнењето е целосно компактно и Addе додадеме џем или џем од боровинка или малина одозгора.

Сигурно ќе го изненадите вашиот партнер со оваа прекрасна торта со ладно сирење што е најлесно да се подготви.

Во Рецетин: Чоколадна муса за Денот на вineубените

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марија dijo

  Едно прашање, би сакал да знам колку грамови се 4 листови од желатин, бидејќи овде не можам да ги најдам по чаршафи, но претпоставувам дека ако одам и ги бројам грамовите, сепак ќе управував
  Го чекам твојот одговор
  А и добра рецептааа: Д.

 2.   Свежо dijo

  Леле се убави, ги сакав и исто така изгледаат вкусно, мислам дека би биле убав подарок за Денот на вineубените, сакам да подарувам десерти за Денот на вineубените затоа што чувствувам дека некому му се допаѓаат и тоа покажува дека сте се труделе многу тоа и стави го твојот дел.