летни трошки

Трошки со сливи

Трошките ме потсетуваат на есен. Можеби затоа што дома најчесто ги носиме со грозје... Ама штета е да не уживаме во летниот период. Оттука и мојот предлог: некои летни трошки. Зошто лето? Затоа што наместо да ги послужиме со некои, ние ќе ги послужиме со сливи.

Во овој случај тие ќе земат chorizo, колбаси и сланина. Исто така, стар леб секако пиперки и ароматични билки.

Е рецепт за берба па ако ви остане леб, можете да го подготвите без разлика во кој период од годината се наоѓаме.

летни трошки
Добар начин да го искористите застарениот леб
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Мезе
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 600 гр бајат леб или ден претходно
 • Прскање вода
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Неколку чешниња лук
 • 100 гр сланина во коцки
 • 200 гр хоризо
 • 200 гр колбаси
 • 1 лажичка папрака
 • Сал
Подготовка
 1. Лебот исечкајте го на парчиња и ставете го во сад или во поголемо тенџере.
 2. Го навлажнуваме со малку вода, две-три лажици (особено ако лебот е многу тврд) и мешаме.
 3. Ја додаваме пиперката.
 4. Повторно мешаме. Резервиравме.
 5. Во тенџере или во голема тава ставете неколку чешниња лук. Некои цели, други на парчиња и други едноставно згмечени.
 6. Кога ќе добијат малку боја, извадете го лукот и резервирајте го.
 7. Во истото масло ги додаваме сланината, хоризото и колбасот. Готвиме неколку минути.
 8. Кога е готово, додадете ги чешнињата лук што ги резервиравме.
 9. Сега додадете ги трошките и измешајте.
 10. Гответе најмалку четириесет минути, добро промешајте ги трошките на секои 5 минути или така за да не изгорат.
 11. Нашите мига ги послужуваме со многу свежи сливи, свежи од фрижидер.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 450

Повеќе информации - Ориз со карфиол и масло од црвен пипер


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.