Леќа со обезмастено хоризо

Малку работи се толку богати како некои леќа со хоризо добро сторено А овие што ги објавуваме денес се затоа што се на мајка ми. Се подготвуваат и со одмастување на хоризото. Имаат калории, но добро е да се знае дека би можеле да имаат повеќе ...

Леќата е мешунка која нема потреба од претходно натопување иако ако го ставите во вода неколку часа пред да го започнете рецептот, ќе му треба помалку време за готвење.

земете компир, морков, колбас и а аранжман многу посебно тоа е она што ја претвора едноставната леќа  од леќа во извонреден прв курс.

Леќа со обезмастено хоризо
Традиционална леќа со помалку маснотии. Вкусно.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Carnes
Порции: 7
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 700 гр леќа
 • 1 zanahoria
 • 2 компири
 • 6 парчиња хоризо (по околу 3 сантиметри)
 • Маслиново масло
 • 1 мал кромид или ½ голем кромид
 • 1 домат
 • Сал
 • 1 парче леб
 • Каранфилче со лук од 3
Подготовка
 1. Во тенџере ставете ја леќата и морковот на парчиња. Покриваме со вода и го ставаме на оган.
 2. По околу 10 минути додадете го компирот и продолжете со готвењето.
 3. Во меѓувреме, во тенџере ставете го хоризото на парчиња. Покриваме со вода и исто така го ставаме на оган. По неколку минути ќе почнеме да гледаме како хоризото губи дел од маснотиите.
 4. Кога леќата е добро сварена, време е да ја „средите“. Во тава за пржење ставаме масло. Кога ќе се загрее, на тоа масло пропржете го парчето леб.
 5. Откако ќе порумени го вадиме и го ставаме во малтер.
 6. Додадете две или три чешниња суров лук и издробете сè.
 7. Во истото масло пропржете го кромидот.
 8. По неколку минути додадете домат излупен и на парчиња.
 9. Продолжуваме со пржењето.
 10. Додадете го лебот и издробениот лук и измешајте.
 11. Таа смеса ја ставаме во тенџерето со леќа.
 12. Ги вметнуваме обезмастените хоризо и веќе го имаме подготвеното јадење.

Повеќе информации - Супа од морков


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.