Лиснато тесто за Ноќта на вештерките со џем од тиква

Со овие лиснати тестенини за Ноќта на вештерките со џем од тиква ќе имате, без компликации, а сладок и крцкав залак. Рецептот е едноставен како подготовка на џем и полнење лиснато тесто со него. Неколку минути во рерна и подготвени да ги потопите забите.

За да го направиме џемот од тиква и да ја имаме вистинската текстура и конзистентност, ние го подготвивме со малку агар агар. На овој начин добиваме дека, кога ќе се олади, има доволно тело да го подготви лиснато тесто или едноставно да го рашири на тост топол леб.

За да ги подготвам лиснатите тесто за Ноќта на вештерките со џем од тиква, користев а лист или основа на лиснато тесто без глутен. На овој начин ми овозможува да го однесам на забава и дека целијаки може да го земат без проблем.

Лиснато тесто за Ноќта на вештерките со џем од тиква
Со овој рецепт ќе имате неколку слатки и крцкави гризнувања за да го прославите Ноќта на вештерките
Тип рецепт: Десерт
Порции: 12
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 лист изладено лиснато тесто
 • 1 јајце
-За џем од тиква
 • 600 гр тиква, излупена и исчистена
 • 150 гр квалитетна вода
 • 80 гр сируп од ориз, агава или паста од урми
 • 1 цртичка сок од лимон
 • 3 агар агар
Подготовка
 1. Рецептот ќе го започнеме со правење џем од тиква. Во средно тенџере ја ставаме излупената тиква на мали парчиња. Додадете ја водата, сокот од лимон и сирупот или пастата од урми. Го ставаме садот средна топлина околу 30 минути и оставаме тиквата да готви и да се топи малку по малку. Повремено мешајте.
 2. Кога тиквата е веќе нежна и се распадне, додадете агар агар. Оставивме да готви за неколку минути, при што ќе измешаме со лажица добро да ги измешаме состојките.
 3. Ја минуваме смесата низ мешалка така што имаме мазна текстура и нека се олади.
 4. Кога е џемот собна температура можеме да го подготвиме лиснатото тесто.
 5. За оваа ја загреваме рерната на 200º со топлина нагоре и надолу.
 6. Ние го истегнуваме листот лиснато тесто на хартијата за печење што таа веќе ја носи.
 7. Со кружен секач за колачиња ние сечеме 24 кругови.
 8. Ставивме малку џем од тиква на 12 од круговите. Малку го шириме џемот за да не остане целиот во центарот, но избегнувајќи да ги достигне рабовите.
 9. Theе ги исечеме очите и устата од другите 12 кругови. За очите користев мал секач во форма на триаголник. Таа е една од оние што се користат за украсување на колачи со фондан. Сепак, ја исеков устата со многу остар мал нож.
 10. Осигурете се дека очите не се премногу блиску еден до друг. Во спротивно, како што се надува лиснатото тесто, тестото ќе го расипе центарот и очите ќе се спојат.
 11. Насликајте ги рабовите на круговите со џем со малку вода. Ставете ги исечените кругови на врвот и притиснете ги рабовите заедно. Со вилушка или столб, запечатете ги рабовите за да не се отвораат.
 12. Победете го јајцето (или само жолчката) и со мека четка насликајте го лиснатото тесто.
 13. Ставете лиснато тесто на плех обложен со хартија за печење што доаѓа со основата на лиснато тесто.
 14. Печете 12 минути или додека површината на лиснатото тесто не добие убава наздравена боја.
 15. Извадете го плехот од рерната и оставете го лиснатото тесто да се излади на решетката.
Сметки
Со овие количини ќе ви остане џем, но можеме да го користиме за други рецепти или едноставно за здравици.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 100

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.