Лиснато тесто емпанада со месо и црвен пипер

Пита со месо и бибер

Ние го сакаме Емпанади од лиснато тесто. Многу лесно се прават, особено ако веќе го имаме направено тестото. А тоа ни се случува со денешната емпанада која ќе ја подготвиме со две листови лиснато тесто, едно од оние што ги наоѓаме во супермаркетот во фрижидерот.

Како фил ќе подготвиме сос од зеленчук критикувам. не заборавајте на печена пиперка затоа што ќе и дадат посебен шмек на нашата емпанада.

Моето лиснато тесто е тркалезно, но, се разбира, ако имате две правоаголни листови лиснато тесто, ќе го добиете истиот резултат, но со различна форма.

Лиснато тесто емпанада со месо и црвен пипер
Многу лесна емпанада за правење бидејќи ќе користиме лиснато тесто од кое го наоѓаме и готово во супермаркет.
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Мезе
Порции: 10
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 3 кромица
 • Моркови 2
 • 1 целер гранче
 • 30 гр маслиново масло
 • Сал
 • 650 гр мешано мелено месо (свинско и говедско месо)
 • Пимиента
 • 2 листови лиснато тесто, кружни
 • Некои ленти од печени пиперки
 • 1 јајце или малку млеко за бојадисување на површината
Подготовка
 1. Ние го подготвуваме зеленчукот.
 2. Излупете ги и исечкајте ги шелотите; измијте го и исечкајте го празот; Излупете го и исечкајте го морковот.
 3. Зеленчукот го ставаме во тава со маслиново масло.
 4. Оставете да се свари и по потреба додадете малку вода за добро да се свари и да не изгори.
 5. Кога морковот ќе омекне, го додаваме нашето месо.
 6. Го готвиме мешајќи од време на време и интегрирајќи го со останатите состојки.
 7. Одмотајте една од листовите лиснато тесто и ставете ја на плех, без да ја извадите хартијата за печење што обично доаѓа со пакувањето.
 8. На листот од лиснато тесто ги ставаме месото и зеленчукот.
 9. Одозгора наредете неколку ленти печена црвена пиперка.
 10. Емпанадата ја затвораме со другиот лист лиснато тесто. Запечатете ги рабовите со туткање со прстите или со помош на вилушка. Направете неколку дупки на површината со помош на вилушка.
 11. Намачкајте ја површината со изматено јајце или млеко.
 12. Печете на 200º (загреана рерна) приближно 30 минути.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 270

Повеќе информации - Печени пиперки со арома на рузмарин


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.