Лиснато тесто јаболко и козјо сирење

Аперитив или стартер не е многу тежок за подготовка и со малку состојки. Исто и овие солени пити со јаболка и козјо сирење. Бавното готвење во рерна го прави сочното полнење на лиснато тесто и се подобруваат горчливите вкусови на јаболко и сирење. За да го направите рецептот покомплетен, не би било лошо да додадете малку паштета или паштета или дури и малку пилешко месо во коцки.

Состојки за 4 единици: 1 лист свежо или замрзнато лиснато тесто, 1-2 курва јаболка (баба Смит), 4 парчиња козјо сирење на ролна, 2 лажици мед, бибер и сол

Подготовка: Земете го лиснатото тесто и исечете го на 4 квадрати, наредете ги на плех обложен со нелеплива хартија, дупчете го центарот со вилушка и премачкајте ги со тенок слој мед.

Јаболкото го миеме и го сечеме на многу тенки парчиња. Ставаме 3 или 4 листови во центарот на секој правоаголник од лиснато тесто, малку сол и бибер и печете во загреана рерна на 200 степени за 20 минути или додека не видиме дека лиснатото тесто и јаболкото се златно-кафеави.

После времето, ставаме парче сирење на секоја кеккејк и го завршуваме печењето околу 5 минути. Можеме да наводнуваме со малку повеќе мед пред да послужиме.

Слика: Пурфем

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   АнаМ dijo

    тоа убав изглед!