Печено пилешко со лук

Печено пилешко со лук

Ве покануваме на овој рецепт направен со многу здрави состојки. Тоа е специјалитет направен во рерна и со пилешко, со многу традиционален и типичен вкус на печено во кастилскиот регион. Чекорите се многу едноставни и само треба да ја оставите рерната да го направи целото печење. Има јато лук и магдонос за да може да се додаде речиси на крајот од готвењето. Навистина ќе уживате во неговиот вкус, децата ќе си ги лижат прстите.

Ако сакате печено месо, имаме листа на рецепти кои ве интересираат. Можете да се обидете со нашите „Печено пилешко со грав и чоризо“, „Тартуфна мисирка“ o „портокалово печени пилешки бутови“.

Печено пилешко со лук
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 цело пиле
 • Маслиново масло
 • Каранфилче со лук од 3
 • Сал
 • Неколку гранчиња магдонос
 • Неколку лажици оцет
 • Вода
Подготовка
 1. Пилешкото го чистиме од какви било остатоци. Го отвораме на половина и го посолуваме од двете страни.
 2. Подгответе плех што може да оди во рерна. Додадете малку маслиново масло во неговата основа и ставете го пилешко отворено и наопаку. Го покриваме со прст вода, со уште малку масло го полеваме пилешкото.
 3. Ние го загреваме Печка од 200 °, со загревање горе-долу и го ставаме плехот со пилешкото во централниот дел. Оставете да се пече додека не порумени.Печено пилешко со лук
 4. Го вртиме пилешкото и пак го оставаме да се испече, овој пат ќе треба малку да порумени.
 5. Овој чекор е кога го додаваме издробен лук во малтер и го додаваме магдонос рендан. Сето тоа го дробиме заедно. Истурете малку вода во малтерот и прелијте го врз пилешкото.Печено пилешко со лук
 6. со истото шише оцет можеме да прелиеме малку одозгора, или да додадеме неколку лажици одозгора.
 7. Го враќаме во рерна, со лажица додаваме одозгора малку од сосот од пилешкото и оставете го да наздрави неколку минути, оставајќи го пилешкото да порумени заедно со лукот. Треба да внимавате да не изгори.Печено пилешко со лук
 8. Послужуваме сецкани, придружени со малку чипс и печени пиперки.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.