Мафини со сардини и сирење

Состојки

 • 170 гр брашно
 • 180 гр сардини во масло (исцедени, исчистени од коски и распаднати)
 • 50 гр доматен концентрат
 • 3 големи јајца
 • 100 гр рендано полумасно сирење
 • 1 чаша полномасно млеко
 • 2 лажици мелен свеж пиперче
 • 10 гр квасец за печење
 • Сал
 • Свежо мелен црн пипер

Размислете за сосот со кој ќе ги придружувате овие солени мафини. Идеали за вклучена или како почетник, но кој и да каже сардини, вели конзервирана туна или која било друга риба во конзерва. Ако не можете да најдете пиперчиња или ви се допаѓа друг вкус, пробајте да зачините со Провансалски билки или со магдонос, бидејќи пиперчињата се само предлог. Ако имате одлични калапи за мини-мафини, бидејќи тие се идеални во тој план. Можете да ги направите во разни вкусови или со додавање на различни видови сирење: прашањето е да иновирате ... Па, со кој сос би ги придружувал?

Како го правиме тоа:

Ја загреваме рерната на 220º C. Ние ги матиме јајцата додека не станат меки. Додадете концентрат од домати, млеко, сирење, власец, сол и бибер по вкус и добро измешајте.

Додадете просејно брашно и квасец и мешајте додека сè не се вклопи. Додадете ги распаднатите сардини и измешајте со шпатула да се распределат добро.

Ја спуштаме рерната на 180º C. Ги пополнуваме калапите (ако не се направени од силикон, препорачливо е да ги подмачкаме и да ги брашнеме малку) и да ги носиме во рерна 15-20 минути или додека не поруменат. кафеава и кога ставате чепкалка за заби во центарот, излегува исчистена.

Слика: родот

 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Бибијана Лосада Конде dijo

  Сакам да иновирам во кујната

 2.   Софија рифаи dijo

  Во рецептот не е наведено количеството млеко што треба да се додаде!

 3.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Па, ја знаете Бибиана! Расположи се! :)

 4.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Извинете Софија Рифаи е чаша млеко :)