Меки пире од компири, зелена салата и брашно од ориз за бебиња

Со овој мек пире од компир, зелена салата и оризово брашно ќе имате комплетен рецепт за оброци и вечери за вашето бебе.

И, тоа е дека тајната на добрата диета е разновидна диета И, вистината е, толку е лесно да се подготват здрави кашички што едвај е потребно за да се работи.

Покрај тоа, зелената салата е храна што поттикнува спиење. Затоа е добро да се смириме, не само за децата е добро и за возрасните.

Со овие количини добивате околу 800 грама пире. На овој начин ќе имате доволно да подготвите неколку порции што можете да ги чувате во фрижидер 2 дена или исто така congelar за подоцнежна употреба.

Меки пире од компири, зелена салата и брашно од ориз за бебиња
Едноставна каша за добро да го нахрани вашето бебе
Автор:
Тип рецепт: Verduras
Порции: 800 грамови
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 240 гр излупен компир
 • 600 g вода
 • 100 гр зелена салата
 • 50 гр брашно од ориз
 • 20 гр масло
 • Шунка од Јорк
Подготовка
 1. Првото нешто што ќе сториме е да излупиме компири, да ги измиеме и да ги исецкаме.
 2. Потоа ги ставаме во тенџере и ги готвиме на средна топлина околу 12 минути. Тие мора да бидат меки, но не и да бидат вратени.
 3. Додека ја користиме можноста да ги измиеме лисјата од зелена салата и малку да ги исцедиме. Тие не треба да се сушат.
 4. Кога компирот е подготвен, додаваме сецкани лисја од зелена салата.
 5. Гответе околу 10 минути на средна топлина.
 6. Следно го додаваме оризовото брашно.
 7. Нежно измешајте со лажица за да го измешате брашното добро за да нема грутки.
 8. Додадете маслиново масло и изблендирајте додека не добиете пире со посакуваната текстура.
 9. Во времето на сервирање ја ставаме ситно исецканата шунка.
Сметки
Ова мазно пире ќе ви даде неколку порции. Иако тие ќе зависат од возраста на бебето, толку е поголема, поголема ќе биде и вашата порција.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 70 на секои 100 грама

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.