Мека торта од нугат

Состојки

 • 230 гр брашно
 • 150 гр нугат од ijижона (мека)
 • 3 големи јајца
 • 120 гр кафеав шеќер
 • 1 природен јогурт
 • 1 кесичка квасец
 • 125 ml благо маслиново масло
 • шеќер за шлаг за украсување (по избор)

Нугата за празниците веќе ги има на сите пазари (што не знам зошто, остатокот од годината, се гледаат само на саеми ...), така што ќе направиме елаборати со оваа сезонска состојка. Ние користиме мека нугата за овој Бисквит Толку вкусно. Во тестото додадете малку наздравени и сецкани бадеми за крцкав допир. О, и ако ви преостане нешто, не заборавајте дека можете да направите прекрасни кекс торти со! Дали сакате да ги споделите со нас вашите десерти со нугата?

Подготовка: Ја загреваме рерната на 180º C. Ги одделуваме жолчките од белките; Во голем сад ги бланшираме жолчките со шеќерот со неколку прачки додека не станат меки. Го додаваме маслото заедно со јогуртот и продолжуваме со мешање. Ние ја исекуваме нугата и ја додаваме на горенаведеното.

Ние го мешаме брашното со квасец и додаваме сè во садот. Додадете малку кора од портокал и измешајте сè добро. Од друга страна, ги победуваме белките додека не станат цврсти и ги вметнуваме во остатокот со обвивни движења, користејќи шпатула.

Ние го шириме калапот со масло и посипете го со брашно. Истурете го тестото во калапот и варете приближно 45 минути, или додека чепкалката не излезе чиста кога ќе кликнете на неа во центарот.

Слика: имакудлејк

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мерче Гарсија dijo

  Мора да биде извонредна.

 2.   Марта Гонзалес Мартин dijo

  тоа е добро!!!

 3.   марибел dijo

  Јас го правам тоа, ќе видиме како ќе биде