Меко диетно пире од морков и компир

Добро запишете го овој рецепт за меко диетно пире од морков и компир бидејќи е а основен рецепт за кога вашето малечко има вознемиреност во стомакот.

Ако обично патувате со деца, ќе забележите дека тие се многу чувствителни на промени, па затоа не е невообичаено да имаат губење на апетит, па дури и повраќање и дијареја. Во овие случаи ќе биде добро да јадете мека диета за да не страда вашиот стомак.

Мекото диетно пире од морков и компир се прави со состојки кои вообичаено многу добро се поднесуваат. И најдоброто од сите е што е така мека и слатка на непцетопа ако сте малку гладни ќе го јадете добро.

Меко диетно пире од морков и компир
Основен рецепт за тоа кога боли стомакот на вашето малечко
Автор:
Тип рецепт: Креми
Порции: 1
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 100 гр излупен компир
 • 1 морков изгребан и исчистен
 • 200 g вода
 • ½ лажица (големина на десерт) екстра девствено маслиново масло
Подготовка
 1. Ние го лупиме компирот, го миеме и го сечеме на мали парчиња. Ние го гребеме морковот, го миеме и го сечеме на 3 или 4 парчиња.
 2. Ставаме вода во мало тенџере и го готвиме зеленчукот 15 до 20 минути или додека не омекне.
 3. Ние ја отстрануваме водата, резервирајќи дел и ги кршиме парчињата компир и морков со вилушка. Ние добро го мешаме пирето, така што двете состојки се интегрирани.
 4. Го додаваме маслото.
 5. Мешаме и сервираме.
Сметки
Можеме да му дадеме пофина текстура на ова пире ако го смачкаме со миксер. И можеме дури и да го олесниме ако додадеме дел од водата за готвење.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 150

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Трина ледезма dijo

  Изгледа божествено не само за дете, туку и за едно. Ви благодарам