Лазања со мелено месо и маслинки со јајце

Лазања од месо

Toе подготвиме месни лазањи мислејќи на најмалите. Феноменално јадат мелено, особено ако го подготвуваме со домат, кромид... како да е рагу. На овој едноставен рагу ќе додадеме и малку маслинки без кори и сечкани. Тие ќе му дадат вкус и поинаков шмек.

За да ве изненадиме, откако ќе ги склопиме лазањите, ќе ставиме малку јајца на површинатапред да го ставите во рерна. Ако сакате, можете да ставите и рендано сирење, за да биде уште повкусно.

La бешамел Можете да го подготвите дома или да го купите веќе направен. Овој пат го подготвив со масло, без путер. Можете да го следите овој рецепт: Сос Бешамел, но тројно се зголемува количината на состојки. Доколку сакате да го подготвите без путер, можете да го замените со 2/3 од количината путер за масло. Ако треба да биде 150 гр путер, можете да ставите 100 гр масло.

Лазања со мелено месо и маслинки со јајце
Лазања направена со деца на ум
Кујна соба: италијански
Тип рецепт: Carnes
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 дожд од маслиново масло
 • ½ кромид
 • 500 гр мешано мелено месо (свинско и говедско месо)
 • 10 маслинки
 • 500 гр мелен домат
 • Сал
 • Ароматични билки
 • 1 литар бешамел (мојот е со масло, без путер)
Подготовка
 1. Во тава за пржење ставете го маслото. Кога ќе се загрее, додадете го кромидот и пропржете го. Потоа го додаваме месото и го вариме и тоа. Ги додаваме маслинките.
 2. Сега додадете го искршениот домат.
 3. Додаваме сол и ароматични билки и продолжуваме со готвењето.
 4. По потреба, гответе ги листовите лазања во многу топла вода со малку сол. Ги следиме упатствата на пакувањето.
 5. Во основата на големиот извор ставаме дел од бешамелот.
 6. Покријте со листови лазања (ќе ставиме повеќе или помалку единици во зависност од нивната големина).
 7. Врз тестенините ја ставаме месната чорба.
 8. Покријте со уште еден слој листови лазања.
 9. На површината истурете го остатокот од бешамелот.
 10. Со лажица направете 4 мали жлебови и во секое од нив ставете по едно јајце.
 11. Печете на 180º додека површината не почне да станува златна и јајцата не се готови.
Сметки
Ако сакаме жолчката да биде мека, можеме да ги ставиме белките при ставање на лазањите во рерна и по неколку минути, кога ќе остане малку да ја извадиме од рерната, да ги додадеме жолчките.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 450

Повеќе информации - Сос Бешамел


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.