Задушени компири со месо

Состојки

 • За 4 лица
 • Маслиново масло
 • 4 големи компири
 • 2 големи моркови
 • 1 cebolla
 • 1 домат
 • бело вино
 • 600 гр нежно телешко месо
 • Шафран
 • сол
 • Пимиента

Со студот што почнува да пристигнува и со врнежливите денови што нè очекуваат, садовите со лажици се сè попривлечни, така за тоа, Денес за ручек ќе подготвиме вкусни компири задушени со месо за кои треба да се умре и дека се многу едноставни за подготовка.

Подготовка

Во тенџере ставаме 4 лажици маслиново масло. Месото го сечеме на квадрати, го зачинуваме и го кафеаваме во тенџерето.

Исечивме кромид, домат и морков на парчиња. Оставете сè со месото и оставете го да врие околу 25 минути.

После тоа време, Додадете чаша бело вино и оставете ја неколку минути на силен оган да се намалиПотоа ќе додадеме чаша вода за да го намалиме, така што месото е нежно. Го додаваме шафранот.
Кога ќе видиме дека водата се намали, го вадиме зеленчукот од месото и го поминуваме низ миксер.
Откако ќе заврши ова, излупете ги и исечете ги компирите и морковите на мали плоштади и сè заедно повторно ставете го во тенџерето (сосот, месото, компирот и морковот) да се готват уште неколку минути.

Ние додаваме вода што не ги покрива компирите и морковите целосно, и го ставаме на силен оган додека не врие. Откако ќе зоврие, го намалуваме огнот и го оставаме да се готви уште 10 минути.

По ова време. Ние служиме!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.