Мини курви со лимон, сирење и карамела: нема рерна

Состојки

 • 200 мл сок од лимон
 • 200 гр крем (35% маснотии)
 • 200 гр нискомаслено сирење Филаделфија
 • 200 гр урда
 • 200 гр кафеав шеќер
 • 5 мали листови неутрален желатин
 • Шлаг шеќер за украсување
 • Захаросани клинови од лимон / џем од лимон (по избор)
 • Индивидуални калапи (4-6)

Не бара рерна и ако сакате вкус на цитрус, ова е вашата торта. Па, мини колачи всушност, иако можете да направите голема наместо неколку поединечни. Наместо шеќер од шеќер може да ставите шлаг или џем од лимон.За кој се одлучувате?

Подготовка

 1. Ставивме во Јас лажичка кафеав шеќер, вода и сок од лимон; Оставаме на средна / ниска топлина за да земеме конзистентност (10 мин. Приближно).
 2. Го ставаме желатинот во ладна вода, го исцедуваме со стегање меѓу рацете и го мешаме со сеуште врелиот сок, мешаме така што добро да се раствори; тргнуваме на страна и оставаме да се олади.
 3. Исто така, ги победивме урдата, кремот и крем сирењето. Штом смесата со сок е ладна, раширете ги преку калапите, покривајќи го дното; Ние го истураме крем сирењето со големо внимание и ставаме во фрижидер помеѓу 4 и 6 часа (подобро да го направиме тоа претходниот ден).
 4. Извадиме од фрижидерот, ставаме захаросани парчиња лимон одозгора (или џем од лимон) и посипете ги со шеќер од глазура.

Слика: Дејлиоксфорд

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.