Градите од мисирка полнети со сос од Рокфор

Турција отсекогаш имала лоша репутација. Или заради божиќните шеги или заради неисцрпната природа, секогаш отпаѓал на тоа да биде дел од постари чорби или на скара. Денес ви предлагаме нов начин на јадење на ова месо што може да биде извонреден.

Состојки:

Градите од мисирка
Пикеillо пиперки
1 парче сирење Рокфор
Пржен домат
Сал
Пимиента
Зачини по вкус

Подготовка:

Ги отвораме градите како книга, секогаш обидувајќи се дека сечењето е надолжно и дека градите се широко отворени и потоа полнети. Време е да додадете сол, бибер и зачини по вкус (препорачуваме мајчина душица, рузмарин и ким).

Ние ги земаме пикеillо пиперките, Ја отстрануваме течноста што ја носат и ги зарумениме малку во тава за пржење. Кога ќе поруменат, време е да ги поставите на градите, парче сирење (полу-излечено или сендвич) ќе ја заврши целата.

Ги затвораме градите со помош на стапчиња за јадење на забите, така што тие се добро запечатени. Ги поминуваме низ брашно, јајце и лебници и пржиме.

Во меѓувреме ќе земеме тепсија каде што ќе ставиме основа на сос од домати за загревање. Кога е на добра температура ќе го додадеме рокофортот и ќе мешаме додека не се стопи. Пиперките што ни останаа (имајте во предвид дека градите со 2 пиперки се подготвени) ги додаваме и во сетот. Кога имаме сос од портокал го ставаме блендерот и го оставаме сосот многу фин.

Послужете со сосот на страна или со капење на градите, по вкус на вечера. Спарување со бело, пенливо или кава вино. Ги чекаме вашите коментари за овој рецепт.

Слика: Унивизија.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.