Чоколадни јајца исполнети со мус од сирење

Состојки

 • За 8 лица
 • 8 HUEVOS
 • 500 гр крем сирење од типот на Филаделфија
 • 100 гр просејуван шеќер
 • Сок од половина лимон
 • Лажица екстракт од ванила
 • 250 мл течна павлака
 • За жолчката од јајце
 • Лажица џем од лимон
 • Неколку капки сок од лимон

Дали викендов се забавувате? Изненадете ги вашите гости со најоригинален десерт. Не му треба печка и нема да трае премногу долго. Многу е едноставно да се направи, потребни ви се само неколку јајца чоколадо од оние што се продаваат во кој било супермаркет (кои доаѓаат празни, без полнење) и подготвуваат А. богата муса за сирење како оваа што ќе ви ја покажеме да направиш.

Подготовка

Во примател додадете ги крем сирењето, просејниот шеќерен шеќер, сокот од лимон и екстрактот од ванила. Победи сè со миксер, додека смесата не стане лесна и мека (ќе требаат околу 5 минути да се добие). Додадете ја течната павлака и продолжете да тепате уште 5 минути додека не се направи мус и не се изедначи целосно.

Покрај тоа подгответе жолчка од нашето специјално јајце мешање на џем од лимон со сок од лимон во сад и добро мешање додека не се спојат двете состојки.

Откако ќе ги имате мусот и жолчката, ставете ги јајцата во сад, кое и да ви е најпријатно, изгледа одлично ако го ставите на шолја за јајца што ја имате дома :) И со мал нож и многу внимателно отстранете го горниот дел од секое јајце. Потоа ставете ги јајцата во фрижидер околу 30 минути.

Откако ќе помине ова време, со помош на лажица, наполнете ги секое јајце со мус додека не се наполнат целосно. Конечно, ставете го последниот шлаг на неа со малку смеса што сме ја подготвиле за жолчката, и вратете ги јајцата во фрижидер уште околу 20 минути пред да ги послужите.

Whatе видите какво изненадување!

Слика: Колачи од малини

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.