натопи црвена пиперка

мезе со црвена пиперка

Ќе ви се допадне нашиот предлог за аперитив овој викенд. Тоа е натопи црвена пиперка, полн со вкус и со многу својства.

Пиперката не е сварена, само оди здробени и измешани со низа состојки кои сигурно ги имате дома.

Може да се сервира со некои крекери или со некои стапчиња од зеленчук. 

Ако сакате да подготвите помала количина, ќе треба само да ја намалите количината на секоја од состојките. Толку лесно.

натопи црвена пиперка
Стартер полн со боја и вкус.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Мезе
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 200 гр црвена пиперка
 • 125 гр варен наут (може да се конзервира)
 • 1 нотка на сол
 • 1 прстофат топла или слатка пиперка, по вкус
 • 20 гр екстра девствено маслиново масло
 • Крекери за придружба
Подготовка
 1. Измијте ја и исечкајте ја пиперката, отстранувајќи ги стеблото и семките.
 2. Наутот процедете го (не ја користиме течноста од конзервата) и измијте ги под ладна проточна вода. Ги ставаме до пиперката. Додадете ја солта и пиперката.
 3. Сè дробиме со кујнски робот или со традиционален блендер.
 4. Додадете го маслиновото масло и емулгирајте со блендерот или со роботот 20 секунди.
 5. Покријте со фолија и оставете да одмори и излади во фрижидер.
 6. По неколку часа ќе биде подготвен за послужување, во мојот случај, со крекери.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 80

Повеќе информации - Crudités со сос од зелена божица


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.