Нугат коктел

El Протресете го Нугат Тоа е едноставен и оригинален рецепт да јадете нугат на поинаков начин.

Нугат коктел
Ако имате божиќни остатоци од нугата и сакате да ги консумирате, овој коктел е оригинална идеја што може да ви помогне во закуска.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Десерт
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 мала таблета нугат од ижона
 • 200 мл млеко
 • 200 мл лесен течен кујнски крем
 • 1 лажица течна карамела (може да замените шеќер, но додава вкус и боја)
 • 1 лажица какао во прав (само ако ви се допаѓа послатко)
Подготовка
 1. Сите состојки ги ставаме во чаша блендер и ги победиме додека не оставиме компактен крем.
 2. Служиме во високи чаши со малку цимет одозгора и украсуваме со вафли.
 3. Ако сакате повеќе да го згуснете коктелот, препорачуваме да не ја додавате целата течност на почетокот. Ставете го кремот прво и додадете го млекото како сакате колку е густо.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 300

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.