Овошна курва со крем од крем и сирење

Состојки

 • 1 лист пандишпан или 1 печен лист пециво со кратки микробранови
 • 2 контејнери крем
 • 140 мл. кондензирано млеко
 • 250 гр. намаз од бело сирење
 • шеќер
 • избрани природни плодови

Вкусното и здраво летно овошје може да се искористи за да се подготви богата и шарена торта за деца. За да ја направиме тортата попривлечна за најмалите, ќе избереме овошје што најмногу им се допаѓаат и ќе ги дистрибуираме на тортата за да создадеме оригинален и забавен украс. Што е со насмеано лице или мозаик од геометриски фигури?

Подготовка: 1. Ние ги лупиме и исекуваме плодовите. Ги маринираме 30 минути со малку шеќер за да направиме сос од сируп.

2. Ние подготвуваме крем со мешање на крем со кондензирано млеко и бело сирење. Го додаваме сирупот за да стане повеќе или помалку течен, според нашиот вкус.

3. Наполнете ја основата на тортата со кремот. Ние ставаме во фрижидер околу 30 минути во фрижидер.

4. Украсете ја тортата со овошјето и ставете во фрижидер уште половина час пред да ја послужите.

Слика: Шаер, Административна латарна

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пакополо dijo

  „Ние ги мацерираме 30 минути со малку шеќер за да направиме сос од сируп.
  Јас не разбирам. Ако ставам шеќер врз овошјето, каков сируп добивам? Или мислиш на друга техника за готвење од она што се подразбира под маринирање?