Омлет од компири со тиквички и варена шунка

Омлет од компири со шунка

Го сакаме омлетот од компири. Основниот е веќе сласт, а со кромидот е уште подобар. Но, понекогаш можеме да избегаме од оние традиционални тортиљи и да вклучиме други состојки. Ова е она што го направивме денес, подгответе а омлет од компири со тиквички и варена шунка.

Ќе видите на фотографиите дека јас избрав да ги ставам тиквичките без лупење. Ако правите како јас, најдобро е да го користите тиквички од органско земјоделство и секако добро измијте ги пред да ги исецкате.

El варена шунка ќе го додадеме на крајот, веднаш до јајце смути.

Омлет од компири со тиквички и варена шунка
Различен и многу добар омлет од компири.
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Мезе
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 770 грама компир (тежина откако ќе се излупи)
 • 430 гр тиквички, добро измиени и неизлупени
 • Обилно масло за пржење
 • 150 гр варена шунка на коцки
 • 8 HUEVOS
 • Сал
Подготовка
 1. Ги лупиме компирите. Тиквичките добро измијте ги.
 2. Исечкајте ги и компирот и тиквичката.
 3. Во тава за пржење ставаме многу сончогледово масло, кога е многу жешко ги вариме тиквичките и сечканите компири.
 4. Кога добро ќе се сварат, извадете ги двете состојки со дупче лажица или лопатка и ставете ги во сад.
 5. Во друг сад изматете ги јајцата и во нашиот сад со тиквичките и компирот додајте го изматеното јајце. Во садот ја ставаме и сварената шунка.
 6. Посолете ја и изматете ја тортиљата во тавче, од двете страни.
 7. Може да се сервира топло, топло или ладно, по желба.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 290

Повеќе информации - Квалитет на јајца, како да се избере подобро?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.