Омлет од компири, суви домати и лосос

Ние го сакаме тортилја де патата во сите негови сорти. Денешниот ден се карактеризира со интензивен вкус на дехидриран домат и деликатност на конзервиран лосос.

На фотографиите чекор-по-чекор ќе видите како го направивме тоа. Важно е дека постои добар однос помеѓу количината на цврсти состојки и Јас претепав јајце.

Веќе знаете дека тортиљата може да се јаде топла, ладна или топла. Идеален е како аперитив, но и како вечера ако го придружиме со добро салата.

Омлет од компири, суви домати и лосос
Оригинална и вкусна тортиља.
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Мезе
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • Обилно масло за пржење
 • 700 гр компир (тежина еднаш излупена)
 • 100 гр кромид
 • 8 HUEVOS
 • 3 или 4 сушени домати во маслиново масло
 • 1 конзерва конзервиран лосос (може да биде туна)
 • Сал
Подготовка
 1. Во тавче ставаме обилно масло. Додека се загрева, излупете ги и излупете ги компирите.
 2. Компирите ги сечкаме. Излупете го и исечкајте го кромидот.
 3. Во тавата ставете ги кромидот и компирот.
 4. Кога добро ќе се испржи, со лопатката извадете го од маслото и ставете го во поголем сад.
 5. Во друг сад ги ставаме осумте испукани јајца.
 6. Ние ги победивме со вилушка.
 7. Испржениот компир и кромид ги спојуваме со изматените јајца.
 8. Додадете ги сувите домати и конзервираниот лосос без течноста.
 9. Посолеме и мешаме.
 10. Во тавата ставете малку масло. Кога е жешко, додадете ја претходната смеса и изматете ја тортиљата прво од едната, а потоа од другата страна. За да го завртиме, ќе користиме чинија.
 11. Тортиљата ја служиме топла, топла или ладна.

Повеќе информации - Летна салата со сос од јогурт


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.