Оригинални рецепти: Диња Макис

Состојки

 • За маките
 • 4 парчиња шунка Серано
 • Парче диња од медлика
 • Рајс
 • За оризот суши
 • Суши ориз
 • Оцет од ориз
 • 1 лажица сол
 • 4 лажици шеќер

Ако пред неколку дена ви покажев како да направите најслатко суши, денес е ред на уште еден многу посебен начин на јадење суши, тоа е диња со макин шунка.

Тоа е еден вид суши што сигурно ќе го сака секој. Не содржи сирова риба, морска алга или васаби, тоа е суши од нашата земја, со шунка и диња, што сигурно ќе ги изненади вашите гости.

Подготовка

 1. Почнавме да го правиме тоа ориз. Да го подготвиме, ги ставаме двете чаши вода да се варат во тенџере, и кога врие, ја додаваме чашата ориз (супер е важно тоа ајде да го исчистиме оризот од суши околу 5 пати со вода така што ќе го изгуби скробот, внимателно за да не се скрши), ќе го ставиме варете 15 минути, и по тоа време, ќе оставиме да се излади уште 15 минути и го додаваме мешавина од оцет од ориз (измешано и целосно разредено со лажица сол и 4 шеќер).
 2. Откако ќе го подготвиме оризот и ќе биде ладен, си помагаме едни со други со сушилка за суши, со што ќе покриеме про transparentирен филм за да започнеме да ги правиме нашите маки без да се лепат состојките.
 3. На таа подлога ги ставаме 4-те парчиња шунка, се додека не има големина од околу 5 прста, и на него, ќе го ставиме оризот. Ние нема да ги покриеме сите парчиња со ориз, ќе оставиме прст погоре без ориз. Сега ќе биде ред да се стори долги стапчиња со парче диња, што ќе го поставиме на оризот. Ние ја тркаламе маки од диња со шунка користејќи ја мат.
 4. Важно е тоа ајде добро да притиснеме за да се компактира тој ролна што го направивме, и штом го имаме подготвено, ќе треба да го исечеме секој од маките, одржувајќи слична големина помеѓу сите нив.

Идеално е како аперитив да започнете ручек или вечера.

Во Речетин: Мини суши со кекс торта

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.