Ориз басмати со млеко и чоколадо во Термомикс

Ориз со млеко и чоколадо

Ако сакате пудинг од ориз и сте страсни за чоколадо, мора да го пробате рецептот што ви го прикажуваме денес: басмати ориз со млеко и чоколаден фондан.

Ви ги оставам сите чекори што треба да ги следите за да го подготвите во Термомикс. Што го немате овој робот за кујна? Ништо не се случува, тоа можете да го направите и со едноставно тенџере. 

Тајната во двата случаи е додадете шеќер и чоколадо кога на оризот ќе му останат уште неколку минути за готвење.

Еве линк до брз рецепт: пудинг од ориз во бавен шпорет. Ако сакате да го направите чоколадно, додадете го чоколадото кога ќе го отворите тенџерето (кога го изгубило притисокот, а оризот е сè уште топол) и промешајте. Ако сметате дека е потребно, можете да готвите уште неколку минути, но без капак.

Ориз басмати со млеко и чоколадо во Термомикс
Ќе користиме басмати ориз и чоколаден фондан за да подготвиме вкусен десерт
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Десерт
Порции: 10
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 литар и пол полуобезмастено млеко
 • 200 гр ориз
 • Кожата од ½ лимон, само жолтиот дел
 • 135 гр кафеав шеќер
 • 2 големи унци Фромаж чоколадо
Подготовка
 1. Ние ја ставаме пеперутката во сечилата на стаклото. Во чашата ставете ги млекото, оризот и кората од половина лимон. Ние програмираме 45 минути, 90º, вртење лево, брзина 1.
 2. Извадете ја кората од лимонот (тој веќе си ја заврши работата и можеме да го фрлиме).
 3. Додадете ги чоколадото и шеќерот.
 4. Ние програмираме 10 минути, 90º, вртење лево, брзина 1.
 5. И веќе го имаме подготвено.
 6. Дистрибуираме во мали чинии доколку сте заинтересирани за подготовка на поединечни порции. Друга опција е да го ставите во еден или два големи контејнери.
 7. Оставете прво да се излади на собна температура, а потоа во фрижидер.
 8. Пред сервирање можеме на површината да ставиме рендано чоколадо.
 9. Ако немате Thermomix, можете да го направите пудинг од ориз како што сте навикнати да го правите тоа. Кога оризот практично ќе се свари, додадете ги чоколадото и шеќерот и продолжете со мешањето.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 190

Повеќе информации - Оризов пудинг во брза шпорет


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.