Постен ориз на мајка ми

Рецептите на баба им се пренесуваат на мајките и, ако сме малку готвачи, нашите деца ги учат. Речиси неделно, мајка ми го користеше и го подготвуваше овој жолт ориз со посно свинско месо, не премногу комплициран за правење. Да, направете го тоа со loveубов и на бавен оган.

Вака се готват оние домашни рецепти кои имаат толку добар вкус и кои со својот мирис се провлекуваат низ куќата за време на оброкот. Овој ориз е многу вкусно и пријатно за јадење, бидејќи нема коски да се попречат (како што се случува) оној што носи пилешко) Вкупно, што Овој пост и го посветувам на мајка ми во нејзиното време ...

Постен ориз на мајка ми
Рецептите на баба им се пренесуваат на мајките и, ако сме малку готвачи, нашите деца ги учат.
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Ориз
Состојки
 • 250 гр. од ориз
 • 300 гр. посно сецкано свинско месо
 • 2 зрели домати
 • Каранфилче со лук од 4
 • 2 зелени пиперки
 • фино вино од Монтиlaа-Морилс
 • слатка пиперка
 • нишки од шафран
 • 1 ловоров лист
 • бибер
 • сол
 • екстра девствено маслиново масло
 • вода
 • конзервирана црвена пиперка
Подготовка
 1. На оган ставаме широко тенџере со добра подлога од масло и посното месо го запржуваме со малку сол и ловоровиот лист. Кога месото ќе добие еднолична боја, го тргаме од тенџерето и го префрламе во чинија.
 2. Во истото масло подготвуваме сос со излупениот домат, пиперката и мелениот лук. Кога ќе бидат многу добро испечени, го враќаме месото во тенџерето. Додадете ги останатите зачини и бојата, поправете ја солта.
 3. Истурете добар млаз вино и оставете го да се намали на тивок оган, така што посното месо во исто време ќе стане меко.
 4. Така, го ставаме оризот во тенџерето, малку мешаме и го покриваме со топла вода. Посолете по потреба и варете го оризот на тивок оган, повремено мешајќи, околу 18 минути.
 5. Време е да го декорираме оризот со неколку ленти црвен пипер, може да додадеме и малку од сокот од конзервата и да го оставиме да одмори околу 5 минути со поклопено тенџере и да послужиме.

Рецепт инспириран од сликата на Баба ми

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто Рубио dijo

  Одличен домашен рецепт, поздрав.

  Алберто Рубио

  1.    Алберто dijo

   Ти благодарам многу!