Ориз со тиква и пармезан

Состојки

 • За 4 лица
 • 150 гр ориз
 • 200 гр тиква
 • 1 cebolla
 • ½ литар пилешка супа
 • 1 чаша бело вино
 • 1 лажица путер
 • 30 гр рендан пармезан
 • Сал
 • Пимиента

Ако сакате рижото, ова што ви го претставуваме денес е вкусно. Многу е едноставно да се подготви и содржи тиква, што е совршено време за нејзино консумирање. Мешавината од слаткиот допир на тиквата заедно со оризот и сирењето е спектакуларно богата.

Подготовка

Излупете ја и поделете ја тиквата и исечете ја на мали коцки.

Во тепсија Ние ја загреваме лажицата путер. Додека го оставаме да се стопи, исечкајте го кромидот многу ситно и извадете го заедно со путерот на тивок оган.

Откако ќе видиме дека кромидот е изрепен, додаваме тиква и ориз. Ние продолжуваме да пржиме сè. Зачинете со сол и бибер и додадете чаша бело вино. И без да престанеме да мешаме, оставивме сè да готви.

Во овој случај, ние го искористивме специфичниот ориз за да направиме рижото, што е арборио ориз. За да биде многу мазно, не мора да ја додавате целата супа одеднаш, но малку по малку и оставете ја да се апсорбира, така што оризот ќе го ослободи целиот скроб и се создава тој крем толку карактеристичен за рижото.

Идеалниот е Додадете една четвртина од супа на оризот, промешајте, оставете го да се намали и кога ќе видиме дека оризот истекува од супа, додадете уште една четвртина. Значи додека не заврши целата супа.

Откако оризот ќе биде по наш вкус во однос на текстурата, Го тргаме од оган, и додаваме рендано пармезан, кое ќе видите како се топи со преостанатата топлина од кујната.

И веќе го имаме нашиот ориз подготвен за чинија и вкус. Го ставаме во тиквата и го украсуваме со уште неколку снегулки пармезан.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.