Сунѓерска торта без јајце, масло или путер

Тоа е торта за консумирање, ако не еn еден ден, во два . Причината? Бидејќи е без маснотии, има тенденција да станува тешко веднаш.

За неносење или дури и носење јајца. И изненадува затоа што никогаш нема да биде најдобрата торта што сте ја направиле, но, свежо направена, добра е.

Ако не го консумирате за еден или два дена, можете да го направите парчиња и исушете ги во рерна, на ниска температура (50º ќе биде доволно) околу 2 часа.

Сунѓерска торта без вода
Со многу малку состојки и без маснотии.
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Закуска
Порции: 12
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 330 ml вода на собна температура
 • 120гр шеќер
 • 300 гр брашно
 • 1 кесичка квасец
 • Кожата од 1 лимон
 • 60 гр млечно чоколадо
 • Малку масло или путер и повеќе брашно за подготовка на калапот
Подготовка
 1. Ние го подготвуваме мондот, подмачкувајќи го со путер или масло и брашно.
 2. Водата и шеќерот ги ставаме во сад. Мешајте со лажица додека не се раствори шеќерот.
 3. Во друг сад ги ставаме брашното и квасецот.
 4. Ние додаваме и рендана кожа од лимон.
 5. Отстрануваме.
 6. Ние го ставаме брашното во контејнерот со вода, со лажици и малку по малку, мешајќи за да нема грутки.
 7. Кога сè е добро интегрирано, додадете го чоколадото што ќе го имаме лесно исечено со нож.
 8. Измешајте добро и ставете го тестото во нашиот претходно намастен и побрашнет калап.
 9. Печете на 180º приближно 50 минути.
 10. Кога е топло, го растопуваме и ја попрскуваме површината со шеќер за шеќер.

Повеќе информации - Јајца до чашата во микробранова печка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.