Пандишпан исполнет со крем: рецепт на Адели

Состојки

 • 250 гр. несолен путер
 • 250 гр. шеќер за шеќер
 • 250 гр. квалитетни јајца (околу 5-6)
 • 325 гр. Од брашно
 • 8 гр. прашок за пециво
 • шлаг
 • шеќер за шеќер за крем
 • мармалад

Обожавам да ги учам тие тајни за готвење од моите пријатели. Како работат, откако ќе паднат во моја моќ, ги објавувам директно во Речетин. Не знам дали толку им се допадна тоа :) Му благодарам на мојот пријател Адели што ми го пренесе овој рецепт домашна торта чија тајна е во тестото и во едноставно полнење врз основа на крем и џем.

Подготовка: 1. Со прачките ги победивме путерот и шеќерот за шеќер додека не добиеме малку изматен и белузлав крем.

2. Ние ги одделуваме белките од жолчките. Theолчките ги додаваме еден по еден во тестото, така што додека не го интегрираме едниот, не го додаваме другиот.

3. Соберете ги белките додека не станат цврсти и вметнете ги во претходното тесто со дрвена лажица или лопата со обвивни движења додека не се интегрираат целосно.

4. Потоа, го додаваме брашното помешано со квасецот со помош на цедалка, за да можеме да го врзуваме малку по малку во тестото.

5. Ние го обложуваме избраниот калап со хартија за печење што останува и го готвиме колачот во загреана рерна од 180 степени околу 1 час. Whenе знаеме кога тортата може да се отстрани ако ја боцкаме со игла и излезе сува. Оставете ја тортата да се олади во сопствениот калап на решетка.

6. Потоа, тортата ја поделивме на половина, одвнатре ги раширивме двата дела со џем и го наполнуваме со малку засладен шлаг, кој мора да биде многу ладен за да биде добро монтиран.

Слика: Макрецетас

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кокинандирање dijo

  мммм ... тоа изгледа!

 2.   Франсиска Мир Гарсија dijo

  Во овој момент не можете да ги ставите овие слики !!! јехехехејх, јас го менувам сендвичот со шунка за парче од оваа апетитна сунѓерска торта.

 3.   Алберто Рубио dijo

  Уј, уј… Во ова време и во кое било време ви се допаѓа! Ајде да видиме дали можеме да ја поминеме таа торта!