Јаболко исполнет пандишпан

Дали подготвуваме а Домашна торта? Денешното е малку поразлично затоа што ќе го наполниме со коцки јаболка.

Од една страна ќе го подготвиме тестото за торта, а од друга тоа подлога Што, предвидувам, не може да биде полесно: ние само треба да го мешаме јаболкото на коцки со неколку лажици шеќер.

Можеме да користиме јаболко пипин, златно ... сорта што најмногу ви се допаѓа или онаа што ја имате дома. Признавам дека пипин Тој е оној кој најмногу ми се допаѓа за овие рецепти за рерна.

Useе користиме калап од 18 сантиметри во дијаметар (мала) и ќе имаме висока торта, не премногу слатка и идеална за целото семејство.

Јаболко исполнет пандишпан
Многу едноставна пандишпан исполнета со јаболка.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Закуска
Порции: 6-8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
За тестото за торта:
 • 60 гр путер и малку повеќе за калапот
 • 60гр шеќер
 • 3 HUEVOS
 • 250 гр брашно
 • 60гр млеко
 • 50 гр сончогледово масло
 • 2 лажички квасец за слатки
За полнење:
 • 60гр шеќер
 • 3 јаболка
Подготовка
 1. Ние го мешаме путерот со шеќерот.
 2. Ги додаваме јајцата и продолжуваме со мешање.
 3. Вклучуваме брашно, млеко, масло и квасец. Ние интегрираме сè добро.
 4. Јаболките излупете ги и исецкајте ги на коцки. Ги ставаме во голема чинија и додаваме 60 гр шеќер на јаболкото.
 5. Ние добро се мешаме.
 6. Ние подготвуваме калап со дијаметар од 18 сантиметри, подмачкувајќи го. Ја загреваме рерната на 180º.
 7. Во основата на калапот ставаме половина од смесата за колачи.
 8. На тоа тесто го ставаме јаболкото.
 9. Остатокот од тестото го ставаме на јаболкото.
 10. Печиме на 180 приближно 1 час. По првите 40 минути можеме да ја отвориме површината со алуминиумска фолија за да спречиме премногу да порумени.
 11. Ние служиме топло или топло.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 310

Повеќе информации - Печени и полнети јаболка од пипин


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.