Пандишпан од лимон, нашиот рецепт

Состојки

 • 4 HUEVOS
 • 3 чаши брашно (во форма на тенџере со јогурт)
 • 2 чаши кафеав шеќер
 • Кора од лимон
 • Сок од еден лимон
 • Јогурт од лимон
 • Пакет квасец
 • Чаша маслиново масло

Вчера имавме многу пециво попладне, па направивме едноставна лимонска торта.
Денес сакаме да ви го оставиме рецептот за да уживате во него. Како мерка, ќе го користиме контејнерот со јогурт за да ни олесни.

Подготовка

Willе започнеме со употреба на a стакло од блендер каде можеме 4-те јајца, и чашата маслиново масло. Willе победиме сè и штом ќе биде подготвено, додаваме две чаши кафеав шеќер, 3 чаши брашно, плик со квасец и природен јогурт.

Откако ќе ги имаме сите состојки во чашата за блендер, ги победиме сите додека не се најде една хомогена смеса.

Откако ќе бидеме подготвени, ќе ставиме малку путер на контејнерот во рерна и ќе го ставаме тестото 40 минути на 180 степени.

Откако ќе видиме дека тортата е златна, таа ќе биде подготвена.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марија dijo

  Дали сте ставиле природен јогурт наместо лимон и патем, кога е додаден сокот од лимон?