Пандишпан од тиква со чоколадни чипови

Состојки

 • За пандишпан од околу 12 порции
 • 5 HUEVOS
 • 400 гр излупена тиква
 • 300 грама шеќер
 • 100 гр путер
 • 400 гр брашно
 • 1/2 плик на хемиски квасец
 • Нотка цимет
 • 100 гр чоколадни чипови

Дали ги искористувате предностите на тиква само за солени јадења? Ако е така, отсега ќе се предомислите, особено со оваа вкусна сунѓерска тиква што сме подготвени за закуска попладнево.

Подготовка

Ние ја лупиме тиквата и ги отстрануваме семето. Ние го исекуваме и го готвиме 5-8 минути во микробранова печка.
Откако ќе го омекнеме, го шириме со вилушка за да стане пире.

Во сад го ставаме 5 јајца и половина шеќер. Ние победивме сè со помош на миксер додека јајцата не станат скоро до снег и нивниот волумен речиси двојно се зголеми. Постепено го додаваме остатокот од шеќерот, пирето од тиква, стопениот путер и просејното брашно, така што на овој начин, не формира грутки.

Продолжуваме да тепаме сè за да биде добро вградено и додаваме квасец и цимет. Го оставаме тестото да одмори неколку минути и додаваме чоколадни чипови.

Ние мешаме така што тие се целосно вметнати во тестото.

Подготвуваме калап и го подмачкуваме со путер за подоцна полесно да го расклопиме и да ја истуриме содржината што ја подготвивме. Со рерната загреана на 180 степени, го ставаме пандишпанот и го печеме околу 50 минути, додека со чепкалка за заби не провериме дали е правилно направено.

Да се ​​биде многу сочна торта, Вкусно е ако го придружуваме со замрзнување од сирење. Совршено за ужинка!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сарита dijo

  Здраво!! Во бутикот Crema y Chocolate можете да ги најдете сите потребни производи за детски колачи. И за кујната воопшто!