Торта со бобинки

Состојки

 • За 4 лица
 • 250 гр маргарин од лале
 • 250 гр шеќер за шеќер
 • Една лажичка екстракт од ванила
 • 4 големи јајца
 • 125 гр пченично брашно
 • 125 гр фино пченкарно брашно Маизена
 • 80 гр замрзнати бобинки (капини, малини, боровинки, итн.)
 • За полнење
 • 100 гр маргарин од лале
 • 100 гр маскарпоне
 • 200 гр шеќер за шеќер
 • 350 гр свежо шумско овошје
 • Шеќер во прав за прав

Уживајте во оваа спектакуларна торта која го има целиот вкус на неговото полнење и плодовите од шумата.

Подготовка

Подмачкуваме две калапи од 20 см и ја обложуваме основата. Ние ја загреваме рерната на 160 ° C со вентилатор, или на 180 ° C без неа.
Ние ги матиме маргаринот Тулипан и шеќерот од глазура заедно, додека не стане тенок и меки тесто. Додадете го екстрактот од ванила и добро изматете.
Додадете ги јајцата едно по едно, добро матете по секое додавање. Ние просејуваме брашно одозгора и мешаме додека сè не е добро интегрирано.

Измешајте ги бобинки и внимателно поделете ја смесата за колачи помеѓу двете калапи. Печете 30 минути додека не станат златни одозгора и меки одвнатре.
Ги поминуваме од калапите до решетката за да се изладат целосно.

За да го подготвите полнењето, Ние земаме 150 гр бобинки и правиме пире. Ние го цедиме за да ги отстраниме семето и резервираме.
Ние убаво го матиме маргаринот Тулипан заедно со маскарпонето. Кога ќе се соединат добро, додадете го просеаниот шеќерен шеќер и повторно изматете.
Ние ставаме една од колачите на чинија за сервирање или подлога за картонска торта. Ние додаваме слој од глазура од маскарпоне и бобинки. Одозгора, ја ставаме втората торта и додаваме уште еден слој глазура од маскарпоне.

Ние ги шириме бобинки што ги резервиравме околу врвот на тортата и ги украсуваме со преостанатите плодови. Посипете малку шеќер и послужете. Ммммм!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Isabel dijo

  Здраво, дали тортата има квасец?