Печен пандишпан во плех

Ако не сакате да имате кујна полна со саксии и калапи, можете да прибегнете кон лимени конзерви за повторно да ги користите и да ги рециклирате како мувла. Различните големини на лименките може да се искористат за печење тесто за торти, во случај на големи конзерви или мафини ако користиме мал плех. на грашок. Важно е да немаат удари, а не тој бел пластичен слој одвнатре што денес го носат многу конзерви. Ајде да видиме како да ја подготвиме и користиме конзервата како калап.

Подготовка:

1. Ја отстрануваме надворешната хартија од конзервата, добро ја миеме и сушиме.

2. Ние добро го шириме внатре со путер, внимавајќи да не се исечеме со внатрешните рабови. Може да го брашно малку. Друга опција е да ја поставите со хартија за печење. Путерот му помага подобро да се лепи на страните на конзервата. Ние исечеме широка лента хартија за theидот на конзервата и круг за основата. Добро е што хартијата излегува малку, така што ја држи тортата кога се крева за време на печењето.

3. Калапот за калај сега е подготвен да го истури тестото. Не треба да ја исполнуваме целата конзерва, ќе оставиме околу два прста. Можете да користите кој било од нашите рецепт за торта. Ние готвиме во загреана рерна на температура и времиња означени со рецептот за торта, што е како и секогаш додека не ја боцкаме тортата со чепкалка за заби и не излезе чиста од тесто.

4. Оставете да се олади пред да го одмрзнете со вртење на калапот наопаку држејќи ја тортата.

Рецепт инспириран од сликата на Беберџиски

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   CanalComeryLive dijo

    Колку добра идеја!