Сунѓерска торта со алое вера

Состојки

 • 3 HUEVOS
 • 1 и 1/2 чаши шеќер јогурт
 • 1 природен засладен јогурт
 • 1/2 чаша мед јогурт
 • 1 чаша јогурт маслиново масло
 • кора од лимон
 • 60 мл. сок од алое вера
 • 3 чаши обичен јогурт
 • 1 кесичка (16 гр.) Прашок за пециво

Да се ​​подготви оваа лесна и основна торта Needе ни треба природниот сок од алое вера, кој ги одржува сите својства на ова растение. Се продава во билкари и природни продавници. Ако сакате да ги знаете сите употреби и придобивки на алоето и препораките што треба да ги земете во предвид, погледнете ги објавите на нашите колеги од блогот На вашето здравје

Подготовка:

1. Јајцата ги матиме со шеќерот и кога ќе побелат, додаваме јогурт, мед, масло, алое и кора од лимон. Кога оваа мешавина е хомогена, додадете го брашното и просејниот квасец, со помош на цедалка. Измешајте добро додека грутките не се разредат.

2. Подмачкајте калап за тортата или покријте го со мрсна хартија и истурете го подготвеното тесто. Го ставаме во рерна загреана на 180 степени приближно 35 минути. Проверуваме дали е направено со чепкалка за заби и извадете ја од рерна. Одмрзнете по околу 5 минути и оставете да се излади на решетка.

Рецепт преку АлоеВаро
Слика: Слатки илузии

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.