Лижавчиња или бисквити од сунѓерска торта

Состојки

 • 1 основа за торта не е премногу сува (собаос или мафини исто така вреди)
 • мраз од путер и ванила
 • топење на чоколадо (бело или црно)
 • обоени чоколадни тестенини
 • дрвени или пластични стапчиња (може да го исечете ражникот ако не)

Пред некое време направивме неколку јадења за колачиња кои изгледаат како лижавчиња. Овој пат ќе го искористиме Бисквит да подготви неколку забавни лижавчиња од чоколадо. Овој рецепт е многу забавен за правење деца, дека тие ќе се чувствуваат многу горди на својата работа кога ќе ги видат своите пријатели како уживаат на ужинка или на роденденска забава.

Подготовка: 1. Откако ќе ја подготвиме тортата, ја расукуваме со рацете за да оставиме трошки.

2. Го додаваме мрзнување и го интегрираме сè додека не добиеме компактна паста.

3. Со оваа паста формираме топчиња со големина на лижавче и ставаме стап во нив. Лижавчињата можеме да ги оставиме на плех со хартија за печење. Откако ќе завршиме со формирањето на лижавчињата, ги ставаме во фрижидер околу еден час да се зацврстат.

4. Го топиме чоколадото во микробранова печка или во двоен котел и ги потопуваме лижавчињата во него додека не се покријат добро. Веднаш ги матиме во тестенини во боја.

5. За лижавчињата да се исушат и да не влијаат на покриеноста, можеме да ги залепиме со чепкалка за заби во цветна пена, во плута или во картонска чаша јајца, на пример.

Слика: Бебешки производи

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мари кармен dijo

  тоа изгледа добро, морам да го направам ова некој ден

 2.   Мариса марки dijo

  Познати се како топови, никогаш не сум чул бисквити ...

 3.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Здраво Мариса Маркес !! Сакавме да му дадеме уште едно оригинално име :) Знаеме дека се нарекуваат торти-попови :)