Паштета од грав и сирење фета

Toе подготвиме паштета од бел грав што може да се користи за придружување на кое било месо. Идеално е и како аперитив, ако го сервираме со малку сурови стапчиња од зеленчук или со некои тостови.

Ако чорбите не привлечат толку многу во жешките месеци, овој вид патети ни служат да ги консумираме мешунки колку придобивки имаат. Тие се лесни, брзи за правење и навистина добри.

Во блогот ќе најдете други рецепти од овој тип што може да ве интересираат, како што е традиционален хумус или други поиновативни, како ова хумус од морков.

 

Паштета од грав и сирење фета
Поинакво вегетаријанско паште направено со мешунки и сирење
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Мезе
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 200 гр бел грав веќе зготвен, конзервиран или варен дома
 • 80 гр сирење фета на парчиња
 • Сушени ароматични билки
 • 15 гр мајонез
 • 10 гр екстра девствено маслиново масло и уште 5 да се стават на површината
 • Бела, црна и црвена мелена пиперка
Подготовка
 1. Ги ставаме гравот, сирењето, ароматичните билки (кај мене суви) и мајонезот во нашата чаша со блендер или мелено месо.
 2. Исто така, околу 10 гр екстра девствено маслиново масло и малку мелена пиперка. Ние исецкаме сè додека не добиеме паштета.
 3. Ако имаме термомикс или друг сличен кујнски робот, можеме исто така да го користиме.
 4. Ја ставаме смесата добиена во сад.
 5. На површината на нашата паштета ставаме попрскан екстра девствено маслиново масло и малку свежо мелен пипер и го имаме подготвено да го однесеме на масата. Исто така можеме да го чуваме во фрижидер до времето на сервирање.
 6. Во овој случај, ние сме го сервирале со неколку парчиња пилешко месо сотено во тавата со попрскувајќи масло и неколку зачини. Може да се сервира и со ленти суров зеленчук (моркови, целер ...) или со тостови леб,

Повеќе информации - Хумус рецепт, совршен почетник за изненадување,  Вегетаријанска паштета со леќа и маслинки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.