Паштета од сирење Чедар и пиво Гинис


Овој рецепт од Паштета со сирење Чедар и пиво Гинис (во чест на Ирците кои го слават Свети Патрик на 17-ти во тековниот месец), тоа е воодушевување. Со зачинет допир и со вкус на сенфИдеална закуска е да гледате фудбалски натпревар додека имате неколку пива. Допирот на зачин зависи од вашите вкусови.
Состојки: 250 гр рендано сирење чедар, 2 лажици путер (меко), 2 лажици намалено сирење (тип Филаделфија), 1/3 чаша Гинисово пиво, 1 ½ лажички сенф Дижон, 1 ½ лажички стар сенф (онаа со гранити), 1 мала исечен кромид, ½ лажичка сос од Вустершир (Lea & Perrins), нотка на свежо мелен црн пипер или по вкус, 1 нотка пиперка или по вкус, сецкан магдонос, малку сол ако беше потребно.

Подготовка: Во процесор за храна или во хеликоптерот за блендер ги матиме сирењата со путерот, пивото и синаповите додека не се хомогени. Додадете ги останатите состојки (исецканиот власец, сосот од буршајр, пиперката, пиперката и магдоносот).

Ние мелеме сè додека не се вклучи сè. Ние вкусуваме сол и се поправаме. Ние ја пренесуваме смесата во сад и оставаме да одмори во фрижидер најмалку неколку часа. Кога служите, оставете го да омекне и послужете со леб, солени колачиња или начоси. Уживајте!

Слика и адаптација: тегалегурман

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.