Паштета од печурки и ореви

Не пропуштајте го овој рецепт за паштета од печурки и ореви. Одлично е да се носи неформални вечери или да го однесете дома тивко со даска за сирење или целосна салата.

Добрата работа кај овој рецепт е што состојките може лесно да се најдат во супермаркетот во текот на целата година. Покрај тоа, веќе го знаете тоа печурките и оревите се многу природни состојки Тие не содржат вештачки бои или конзерванси.

La текстурата е мазна и малку зрнеста но многу е лесно да се прошири. И, ако исто така ја придружувате паштетата со печурки и ореви со леб со житни култури, веќе ќе имате божествен залак.

Паштета од печурки и ореви
Лесно се подготвува и со многу богат вкус.
Автор:
Тип рецепт: Мезе
Порции: 300 гр прибл
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • Каранфилче со лук 1
 • ½ кромид
 • 15 гр блага маслиново масло
 • 5 средни печурки
 • 150 гр ореви
 • 20 гр масло од орев
 • сол, бибер и морско оревче
 • Семиња од сусам за гарнир
Подготовка
 1. Излупете и исечете го чешнето лук и кромид.
 2. Ние ги криеме во тава со маслиново масло околу 5 минути или додека кромидот не се откаже и не е веќе крут.
 3. Во меѓувреме, ја искористивме можноста да ги исчистиме и четвртини печурките.
 4. Кога сосот е подготвен, ги додаваме во тавата и ги готвиме уште 5 минути.
 5. Во меѓувреме, ги лупиме оревите.
 6. Кога печурките се подготвени, ги ставаме во чашата со мелница заедно со излупените ореви. Зачинете со сол и бибер и додадете малку морско оревче. Мелеме додека не добиеме паста.
 7. Потоа, додека продолжуваме да матиме, постепено го додаваме маслото од орев за да им дадеме мазност на тестенините.
 8. Ние ја пренесуваме паштетата во раменкин или сад и ја украсуваме со семе од сусам.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 400

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Одлично, колку долго би се двоумеле да го користите производот?
  Поздрав од Сиудад дел Есте - Парагвај ...

 2.   Hector dijo

  Одлично, вкусно и добро опишано. Благодарам

 3.   Hector dijo

  Одличен, вкусен, брз, практичен и добро опишан. Благодарам

 4.   Бланка dijo

  Добро утро, многу убав рецепт. Може да се чува во фрижидер, како да го чувам?

  Од веќе многу благодарам, поздрав!

  1.    Мајра Фернандез ogоглар dijo

   Здраво Бланка:
   Да, можете да го направите тоа и да го чувате во фрижидер.
   Бидејќи нема вештачки конзерванси, ќе мора да го консумирате за околу 3 или 4 дена.

   Честитки!