Печена пиперка или натопи

Состојки

 • 1 када намаз од сирење од типот на Филаделфија
 • 1 тегла печена пиперка (или конзерва пикило пипер)
 • 1 лажичка пушена пиперка (или нормално)
 • Каранфилче со лук 1
 • 1 нотка пиперка
 • 1 нотка сол
 • Ролни или ѓубрива за намази
 • Лента од пиперки за украсување

Денот на вineубените е тука! Честитки за романтичарите! Јас предлагам рецепт за аперитив што можете да го соберете набрзина и изгледа одлично. Оваа паштета о натопена пиперка или сосот пиквило намачкан на топол леб ќе расположи многу срца. Можете да го користите како сос или натопи да натопи некои нахо или чипови.

Подготовка

 1. Исцедете ги пиперките и исушете ги со кујнска хартија (резервирајте малку течност во случај да стане премногу густа).
 2. Ставете ги во чашата со блендер или процесор за храна заедно со лукот. Измешајте добро и додајте го сирењето додека не стане хомогена паста.
 3. Додадете пушена пиперка, сол и кајан и повторно изблендирајте; Ако е премногу густо, истурете малку од течноста за зачувување на пиперката.
 4. Ставете го во сад и украсете со ленти црвена пиперка што прави срце. Ставете ролни или ѓубрива наоколу за да можете да ја раширите паштетата.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.