Печени стапчиња моцарела

Состојки

 • За 4 лица
 • 6 шипки моцарела
 • 200 гр лебници
 • 100 гр трошки од леб
 • 2 лажици млеко
 • 2 HUEVOS
 • 100 гр брашно
 • Малку маслиново масло

До вкусното пикање во рерна !! Овие печени стапчиња од моцарела се совршени како почетник пред секоја забавна вечера. Ако пред неколку дена ти реков како да направите специјални пилешки прсти и печена моцарела кои беа вкусни, овој нов рецепт сигурно ќе ве воодушеви. Забележи!

Подготовка

Важно е да го купите сирењето моцарела во долги решетки, за подоцна да можете да ги исечете на големината на стапчињата што ви се потребни. Откако ќе ги исечете, во сад ставете лебници со лебници и измешајте сè.
Во друг сад, ставете брашно, а во третиот сад додадете ги изматените јајца со млекото.

Прво поминете го секое стапче моцарела низ брашното, потоа низ смесата со јајца, и на крај низ презла и презла. Откако ќе ги имате сите, за да не се распаѓаат, ставете ги на плех и ставете ги во замрзнувач околу 30 минути.

После тоа време, ставете го секое стапче моцарела на плехот за печење на хартија за печење претходно насликана со малку маслиново масло. Ставете ги сите стапчиња моцарела и се пече 10 минути на 180 степени.

Тие ќе бидат нај крцкави и можете да ги придружувате со вашиот омилен сос!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роза Хуан Барера dijo

  Тие се вкусни, ги пробав пред некој ден за предјадења, но не знам од каде да ги купам решетките моцарела за да ги направам дома. :(

  1.    Gema dijo

   Претпоставувам дека можете да му дадете форма што ја сакате ако ја купите круг, нели? ќе пробам

   1.    Роза Хуан Барера dijo

    аххх да да !! Alsoе го пробам и благодарам !! :)

 2.   Јаја dijo

  Здраво, добро утро, вкусен рецепт како и сè што ни нудите, би сакал да ве прашам ... дали можам да ги замрзнувам подолго време?
  Ви благодарам многу, поздрав

 3.   Марија Долорес dijo

  Го сакав ова мезе, сигурно ќе, но едно прашање ... може ли да ми кажете, каде ги купувате овие решетки?
  Ви благодарам многу, поздрав