Печен сладок компир: сам, со сладок или солен

Слаткиот компир е клубенот со малку овошен и малку сладок вкус што отсекогаш се користело во кујната ВО Слатки подготовки (во сируп, марципан, пржени ...) како солено (пржено, во КРЕМ, задушено ...)

Есен и зима ни овозможува да ги имаме најдобрите слатки компири на пазарот. И многу пати, едноставното е најдобро. Значи, неколку добри печени слатки компири се доволни за да се провери нивниот добар вкус и текстура. Можеме да ги земеме како што е, или да ги поминеме преку кинеските и да ги служиме во пире за да ги придружуваме месото и рибата.

Состојки: Јамс

Подготовка: Пред да ги ставите во рерна, многу добро ги миеме неизлупените слатки компири со ладна вода и фина четка. Ги сушиме и ги ставаме на плех за печење покриен со хартија. Ја ставаме рерната со топлина на горниот и долниот дел од 200 степени и го ставаме плехот на половина висина. Во зависност од цврстината и големината на слаткиот компир, ќе биде потребно повеќе или помалку време за готвење. Нејзината нежност можете да ја проверите со бодување со нож. Покрај тоа, кога ќе им се испечат внатрешните сокови, тие обично испуштаат еден вид карамела на плехот што ви кажува дека слатките компири ја достигнуваат својата точка.

Слика: Кокинатип

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.