Печен сос од домати

Вчера кога отидов на пазар сретнав некои зрели домати по добра цена и веднаш знаев дека ќе ги користам во овој рецепт за печен сос од домати.

Тој е многу богат сос и малку поразличен од оној што сме навикнале да го правиме затоа што тие се печени во рерна. Така, можете да ја искористите можноста да го подготвите додека правите друг рецепт како што е печено пилешко, риба или повеќе печен зеленчук како што се тиква или сладок компир.

Без сомнение, печениот сос од домати е многу едноставен за правење и можеме да го користиме да ги придружува рецептите тестенини како лазања или да го ставиме нашиот Ориз во стил на Куба'Ll seeе видите каква разлика!

Како да се зачува сосот од печени домати.

Овие типови сосови обично се пакуваат во вакуум. Тоа е многу практично решение бидејќи ви овозможува да уживате во неговиот вкус со месеци иако мора да се внимава и за да се избегнат болести како што е ботулизам.

Друг начин на зачувување е да се чува во помали тегли во замрзнувачот. Така е зачуван до 3 месеци. Тоа е многу пократок период од вакуумското пакување, но исто така е и помалку работа.

Исто така, може да се зачува до 4 дена во фрижидер. Овој метод е многу корисен ако планирате да го консумирате брзо бидејќи ви дозволува да го имате подготвен кога ќе го користите.

Било кој од 3-те методи е фантастичен, само треба да одлучиме каква употреба ќе му дадеме.

Печен сос од домати
Основен, едноставен и вкусен рецепт.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Салсас
Порции: 600 g
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1500 гр зрели круши домати (околу 15 средни домати)
 • 1 голем кромид
 • 4 неизлупени чешниња лук
 • 1 цртичка масло
 • 1 лажица (големина на супа) билки од провансал
Подготовка
 1. Загрејте рерна на 200 со загревање и надолу.
 2. Доматите измијте ги добро, исушете ги и исечете ги на половина. Ставете ги на послужавник од кожата на рерната од страната надолу.
 3. Излупете го кромидот и исечете го на половина. Потоа секоја половина на 3 парчиња. Поделете ги меѓу доматите на послужавникот.
 4. Додадете ги забите на нелупен лук.
 5. Вода со а дарежлив дожд од маслиново масло.
 6. Посипете го Провансалски билки.
 7. Ставете ја во рерна и печете ги околу 45 Minutos, мешајќи на секои 15 минути за да не изгорат.
 8. Ги оставаме малку да се оладат и ги лупиме доматите и лукот.
 9. Тогаш мелеме лесно сите состојки. (Видете белешки)
 10. Конечно, можеме ставете го сосот во тегли и зачувајте ги според избраниот метод на конзервација.
Сметки
Ми се допаѓа сосот да остане „гордита“, но ако сакате можете да го изблендирате 30 секунди повеќе за да биде многу фин.
Можете исто така да го поминете низ сито за да завршите со отстранување на сите семиња и кожи.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 120 на секои 100 гр

Повеќе информации - Кубански ориз, направен во ШпанијаЛазања од домати и туна


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   сина dijo

  Тоа изгледа подобро, ќе направам да видам како, дека дома сосот од домати трае воздишка и ова е практично направено само од себе: Д