Пилешки бутови со печурки

Состојки

 • За 4 лица
 • 500гр компири
 • Сал
 • 1 свеж пиперче
 • 700гр исечени печурки
 • 8 пилешки бутови
 • Пимиента
 • 1 лажица брашно
 • 3 лажички екстра девствено маслиново масло
 • 250ml пилешка супа
 • Оригано

Ако најмалите се страствени за пилешкото, не можете да пропуштите да го подготвите ова вкусен рецепт за пилешко со печурки. Тоа е рецепт што можете да го подготвите во секое време затоа што е многу едноставен и е вкусен. Внимавајте на овој вкусен рецепт за пилешки бутови со печурки.

Подготовка

Водата ја вариме со малку сол и цели компири околу 20 минути. По ова време, ги исцедуваме и ги резервираме.

Во тава ставаме две лажици маслиново масло и кафеавите пилешки бутови околу 8 минути од секоја страна. Ги оставаме резервирани.

Во истата тава, испржете го кромидот со малку повеќе масло додека не добие боја. Ние додаваме малку сол и бибер. Додадете ги печурките и оставете сè да готви уште 5 минути.

После тоа време, додадете лажица брашно и дистрибуирајте го низ садот. Оставете го да порумени околу 5 минути и истурете ја врелата пилешка супа, мешајќи без престан додека сосот не се згусне. Ние ја тестираме солената точка и ако видиме дека и треба малку повеќе, додаваме.

Во фонтана Ние го ставаме сецканиот компир како основа и на врвот пилешко со печурки, и ние им даваме последен топлотен удар во рерната уште 8 минути. После тоа време, додаваме некои ароматични билки како оригано и сервираме.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пиркси dijo

  и пилешкото? Дали ќе го шетаме врзано за јаже додека се прават печурките?